304
1300336

Ragnar Östberg

(Sverige, 1866-1945)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Ragnar Östberg
(Sverige, 1866-1945)

skrivbord för Värmlands Nation i Uppsala, Upsala Möblerings AB, 1930.

Bonad björk och björk rot, front med en låda, klassicerande dekorelement i relief, skiva i läder, brännmärkt, UPSALA MÖBLERINGS-A.-B. 1930, höjd 75 cm, längd 130 cm, djup 65 cm. Nyckel finns.

Senare läder. Smärre slitage.

Proveniens

Skrivbordet var en del av interiören som Ragnar Östberg formgav till Värmlands Nation i Uppsala, 1926-1930. Skrivbordet och ett tillhörande möblemang var en del av den gåva som Värmlänningarna samlade in för att bekosta möblerna till Nationens damrum. Byggnaden som uppfördes i klassisk Östberg anda, helt i tegel, och dess interiör stod klart 1930.