taklampa, beställd till sportstugeinteriör, 1930-tal.
Mörkpatinerad metall, två ljuspunkter, elektrifierad, ursprungligen för fotogen, skärm i pergamentimitation. Längd 70 cm, höjd ca 70 cm.
Slitage.
Taklampan var del av inredningen i en sportstuga byggd år 1932 på Mjölkö i Stockholms skärgård