316
1314512

Nordiska Kompaniet

(Sverige, Grundat 1902)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
876 - 1 050 EUR
912 - 1 090 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Nordiska Kompaniet
(Sverige, Grundat 1902)

taklampa, beställd till sportstugeinteriör, 1930-tal.

Mörkpatinerad metall, två ljuspunkter, elektrifierad, ursprungligen för fotogen, skärm i pergamentimitation. Längd 70 cm, höjd ca 70 cm.

Slitage.

Proveniens

Taklampan var del av inredningen i en sportstuga byggd år 1932 på Mjölkö i Stockholms skärgård

Formgivare