Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
323
1312756

Nils Öfverman

(Sverige, 1896-1972)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Nils Öfverman
(Sverige, 1896-1972)

Tillskrivet, skåp, Nordiska Kompaniet 1930-tal.

Stomme i svartlackerat trä, inredning med speglar och lådor, dörrarnas insidor med speglar och hyllor i metall, märkt med ritningsnummer 37752, höjd 180 cm, bredd 90 cm, djup 41 cm. Nyckel finns.

Slitage, skador. Nyckel saknas. Nyckel finns.

Enligt uppgift ska skåpet vara formgivet av arkitekt Nils Öfverman som var verksam på Nordiska Kompaniet från 1924 och tog över rollen som chefsarkitekt efter att Axel Einar Hjorth slutat 1938.
Ritningsnumret i Nordiska Kompaniets liggare antyder att skåpet är formgivet 1934.