325
1270747

Margareta Köhler

(Sverige, 1901-1974)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 770 - 2 650 EUR
1 840 - 2 760 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Margareta Köhler
(Sverige, 1901-1974)

skrivbord, Futurum, Stockholm 1938.

Fanerat med makassarebenholts, mått 110 x 60 cm, höjd 74 cm, total höjd inkl lös uppsats med två lådor 86,5 cm.

Restaurerat, slitage.

Proveniens

Skrivbordet utfört som del i en komplett inredning av Futurum för Dr Sten Lapidus och hans hustrus, Dr Hedvig Müller-Lapidus, första egna hem på Baltzar von Platens gata 6 på Kungsholmen i Stockholm 1938. Bordet var placerat i vardagsrummet. Tanken var att kunna använda bordet dels som skrivbord, men utan uppsats även som ett extra matbord.

Sigrid Eklund Nyström, "Möbelarkitekt på 1930-talet - Om inredningsfirman FUTURUM och hur en ny yrkesgrupp etablerar sig", Nordiska museets handlingar 112, Uddevalla 1992, se bordet inritat på inredningsförslag för läkarna Müller-Lapidus våning, Baltzar von Platens gata 6 i Stockholm, sid 284-285.

Inredningsfirman Futurum:
Futurum var en av de inredningsfirmor som grundades i kölvattnet efter Stockholmsutställningen 1930.
Firman grundades år 1934 av Margareta Köhler och Marie-Louise Idestam-Blomberg. Inredningsfilosofin var i samklang med de idéer som fördes fram på Stockholmsutställningen, möblerna skulle vara anpassade efter beställarens behov och vara funktionella. Margareta Köhler ritade de flesta av firmans möbler. Man strävade efter att skapa en helhet i de interiörer man skapade så Futurum tillhandahöll även annat till hemmet såsom bruksföremål, tyger, mattor och lampor, både egenproducerade och av andra tillverkare. År 1941 lades Futurum ned. Trots god kritik och fina vitsord hade de svårt att få verksamheten ekonomiskt hållbar.

Formgivare

Margaretha Köhler (1901-1974) var formgivare av möbler och belysningsarmaturer. Tillsammans med konstnären Marie-Louise Idestam-Blomberg startade hon firman Futurum i Stockholm under 1930-talet. Futurum öppnade butik på Norrmälarstrand där parets funktionalistiska inredningar visades. Köhler blev känd för sina strama möbler medan Idestam-Blomberg formgav uttrycksfulla textilier och inredningsföremål. Futurum var en av 1930-talets mest framgångsrika inredningsfirmor som förmedlade moderna inredningar åt tidens avantgarde.