327
1270750

Futurum, sannolikt Margareta Köhler, golvlampa, Stockholm ca 1938

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
887 - 1 330 EUR
926 - 1 390 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Mattförnicklad metall, höjd ca 136 cm.

Senare skärm. Electricitet ej kontrollerad.

Proveniens

Dr Sten Lapidus, Dr Hedvid Müller-Lapidus.
Golvlampan ingick i den kompletta inredning från Futurum beställd av Dr Sten Lapidus till hans och hans hustrus, Dr Hedvig Müller-Lapidus, första egna hem på Baltzar von Platens gata 6 på Kungsholmen i Stockholm 1938.

Sigrid Eklund Nyström, "Möbelarkitekt på 1930-talet - Om inredningsfirman FUTURUM och hur en ny yrkesgrupp etablerar sig", Nordiska museets handlingar 112, Uddevalla 1992, se ritning med inredningsförslag, Baltzar von Platens gata 6 i Stockholm, sid 284-286

Inredningsfirman Futurum:
Futurum var en av de inredningsfirmor som grundades i kölvattnet efter Stockholmsutställningen 1930.
Firman grundades år 1934 av Margareta Köhler och Marie-Louise Idestam-Blomberg. Inredningsfilosofin var i samklang med de idéer som fördes fram på Stockholmsutställningen, möblerna skulle vara anpassade efter beställarens behov och vara funktionella. Margareta Köhler ritade de flesta av firmans möbler. Man strävade efter att skapa en helhet i de interiörer man skapade så Futurum tillhandahöll även annat till hemmet såsom bruksföremål, tyger, mattor och lampor, både egenproducerade och av andra tillverkare. År 1941 lades Futurum ned. Trots god kritik och fina vitsord hade de svårt att få verksamheten ekonomiskt hållbar.