347
1300338

Bröderna Malmströms metallvarufabrik., taklampor 1 par, Swedish Modern, Malmö 1940-tal.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 340 - 2 810 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Stomme av mässing, dekor av gjutna blommor och blad, tre skärmar i bärnstensfärgat glas med etsad dekor, höjd ca 110 cm.

Smärre slitage. Obetydliga nagg.

Avbildade i Bröderna Malmströms produktkatalog.