354
1306450

Hans-Agne Jakobsson

(Sverige, 1919-2009)
Hans-agne jakobsson, taklampa, hans agne jakobsson ab markaryd, sannolikt 1960-tal.

taklampa, Hans Agne Jakobsson AB Markaryd, sannolikt 1960-tal

Sex ljuspunkter, cylindriska glasskärmar på cirkulär ring av ek, kopp av mässing, etikettmärkt, diameter ca 98 cm, höjd på glasskärmarna 24 cm.

Smärre nagg på skärmarna. Elektriciteten ej kontrollerad.

Utropspris:

12 000 - 15 000 SEK

1 188 - 1 485 EUR

Klubbat pris:
18 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 69