Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
361
1310081

Josef Frank

(Österrike, 1885-1967)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Josef Frank
(Österrike, 1885-1967)

Hyllor, ett par, modell 2127, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1950-tal.

Mahogny, tre fasta hyllplan, genombruten sida. 55 x 18 cm, höjd 66 cm.

Slitage, fläckar.

Modell 2127 formgavs av Josef Frank år 1951.

Formgivare