375
1311554

Oscar Nilsson

(Sverige, 1895-1975)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 900 - 2 850 EUR
2 170 - 3 260 USD
Klubbat pris

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Oscar Nilsson
(Sverige, 1895-1975)

Tillskrivet, bord, sannolikt utfört hos Isidor Hörlin AB, Stockholm 1930-40-tal.

Betsad ek, benställning med geometrisk reliefdekor, utdragbara skivor. Längd 158 cm, bredd 87 cm, höjd 75 cm.

Slitage. Två ej ursprungliga skivor medföljer.

Hans Rabén, "Det Moderna Hemmet - inredningskonst
i Sverige och andra länder", Natur och Kultur, Stockholm, 1937, sid 173.