382
1303686

Göran Malmvall

(Sverige, 1917-2001)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
710 - 887 EUR
741 - 926 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Göran Malmvall
(Sverige, 1917-2001)

sannolikt, byrå, Karl Andersson & Söner Möbelfabrik, Swedish Modern, 1900-talets mitt.

Trelådig byrå av furu, beslag av mässing. 88 x 40 cm, höjd 68 cm. Nyckel finns.

Slitage, smärre torrspricka.

Byrån presenterades under artikelnummer 620 redan i slutet av 1940-talet.