387
1285106

Bertil Brisborg

(Sverige, 1910-1993)
Bertil brisborg, taklampor 2 stycken, nordiska kompaniet 1940-50-tal.

taklampor 2 stycken, Nordiska Kompaniet 1940-50-tal.

Stomme i mässing, skärmar i vitt glas, märkta NK 31234, diameter ca 50-51 cm, ställbar höjd ca 160 cm.

Något avvikande mått på kupan. Smärre slitage.

Utropspris:

20 000 - 30 000 SEK

1 980 - 2 970 EUR

Klubbat pris:
75 000 SEK

Stawenow, Åke red., Form - Svenska Slöjdföreningens Tidskrift, årgång 1942, modellen avbildad sid. 137

Modellen finns avbildad i Nationalmuseums bildarkiv i mappen för Bertil Brisborg.

Om auktionen
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60