387
1285106

Bertil Brisborg

(Sverige, 1910-1993)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 770 - 2 650 EUR
1 840 - 2 760 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Bertil Brisborg
(Sverige, 1910-1993)

taklampor 2 stycken, Nordiska Kompaniet 1940-50-tal.

Stomme i mässing, skärmar i vitt glas, märkta NK 31234, diameter ca 50-51 cm, ställbar höjd ca 160 cm.

Något avvikande mått på kupan. Smärre slitage.

Stawenow, Åke red., Form - Svenska Slöjdföreningens Tidskrift, årgång 1942, modellen avbildad sid. 137

Modellen finns avbildad i Nationalmuseums bildarkiv i mappen för Bertil Brisborg.

 Dölj
 Visa mer

Important Timepieces 655

112. Omega, Constellation, Calendar, "Pie-Pan", "Onyx", ca 1966.
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
Budhistorik
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
Aktuellt bud:
19 000 SEK