Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
390
1300329

Hans-Agne Jakobsson

(Sverige, 1919-2009)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Hans-Agne Jakobsson
(Sverige, 1919-2009)

Vägglampor 1 par, Hans Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1950-1960-tal.

Stomme i mässing, grönlackerad genombruten skärm, en etikettmärkt, höjd 35 cm, bredd 27 cm.

Slitage, smärre skador.