Madeleine Pyk – en samling F769
1266089

Simon Gate

(Sverige, 1883-1945)
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
9 500 - 14 200 EUR
10 900 - 16 400 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Simon Gate
(Sverige, 1883-1945)

Skål med fat, Orrefors 1926, modell 122.

Rikt graverad dekor av dansande, musicerande kvinnor, bordyr mm, skålen signerad ORREFORS S. GATE. 122. 1926. E. WEIDLICH (gravör Emil Weidlich, verksam 1922-29), skålens höjd 23,2 cm, diameter 28 cm, fatets diameter 29,6 cm.

Obetydligt slitage.

Modellen formgiven år 1919.

Formgivare

Simon Gate var en svensk glaskonstnär, målare och formgivare. Efter studier vid Konsthögskolan började han att arbeta vid Orrefors glasbruk. Tillsammans med glaskonstnären Edward Hald bidrog han till glasbrukets första storhetstid. Från 1916 tillverkade Simon Gate det så kallade graal-glaset, som mästarblåsaren Knut Bergqvist vidareutvecklat från överfångsglas. Idag hör graal-glasen från Orrefors till de mest eftertraktade konstglaspjäserna för svenska samlare. Tillsammans med Knut Bergqvist skapade han även de så kallade Slottsglasen, som på senare år fått stor uppmärksamhet. Simon Gate blev också känd för sina gravyrkompositioner på glasen, som dekorerades med bland annat festtåg och dansande kvinnor.