433
1310001

Hans Buser, soffa, sannolikt för Simmen in Brugg, Schweiz 1930-40-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Klädd i blå siden textil med djuphäftade knappar, ben i betsat trä, höjd 83 cm, längd ca 200 cm.

Smärre slitage.

Modellen visades på "Nuets" utställning i Zurich 1939.

Svenska hem i ord och bilder, E. Lundquists bokförlag, Stockholm, 1939, sid.

Hans Buser var en av de mest kända och framgångsrika schweiziska formgivarna på 1930- och 1940-talet. För företaget Simmen in Brugg designade han exklusiva möbler och interiörer och han var känd för at använda dyrbara textilier på möbler och i interiörer.