439
1295652

Otto G Carlsund

(Sverige, 1897-1948)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 370 - 9 210 USD
Klubbat pris
65 000 SEK
Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Otto G Carlsund
(Sverige, 1897-1948)

"Apokalyptiskt landskap - Helvetets paradis"

Signerad Otto G. Utförd 1931. Tusch på papper, 24,5 x 34,5 cm (bildyta). Med dedikation: Till Ruth Julen 1933 från Otto G.

Proveniens

Tandläkare Ruth Öhrling.
Bukowski Auktioner, vårens moderna auktion, 3 maj 2011, katnr 147.
Inköpt av Jan Torsten Ahlstrand på ovanstående auktion.

Norrköpings Konstmuseum, "Otto G. Carlsund 1897-1948", 17 november 1968 - 12 januari 1969, troligen identisk med kat nr 58.

Oscar Reutersvärd, "Otto G Carlsund i fjärrperspektiv", Kalejdoskop, Malmö 1988, avbildad och omskriven sid 106.
Mjellby Konstmuseum, Halmstad, "Otto G Carlsund och konkretistfiaskot i Stockholm 1930", Halmstad 2004, utställningskatalogen, avbildad och omskriven sid 86.
Anders Wahlgren, "Otto G Carlsund", avbildad sid. 241, omnämnd sid 242.

Tandläkare Ruth Öhrling var sedan 1918 gift med konstnären Dick Beer (1893-1938).

Oscar Reutersvärd skriver följande om Apokalyptiskt landskap: "Har kallats konstnärens mest teologiska bild. Carlsund levde och dog i sin katolska tro och skötte sin religionsutövning regelenligt men i tysthet. I denna bild bekänner han sig till den optimistiska uppfattningen, att ur mänsklighetens slutliga kaos skall en gudomligt ordnad värld stiga upp. Gudsögat är ett av hans religiösa emblem, andra är törnekronan och det eviga livets hjul resp. cirkel." Oscar Reutersvärd, "Otto G Carlsund i fjärrperspektiv", Kalejdoskop, Malmö 1988, sid 106.

Konstnär