446
1295614

Erik Olson

(Sverige, 1901-1986)
Erik olson, "ödessymfoni".
Erik olson, "ödessymfoni".
Erik olson, "ödessymfoni".
Erik olson, "ödessymfoni".
Erik olson, "ödessymfoni".

"Ödessymfoni"

Signerad Erik Olson och daterad 1935. Tusch 17,5 x 18 cm.

Utropspris:

6 000 - 8 000 SEK

594 - 792 EUR

Klubbat pris:
7 500 SEK
Proveniens

Auktionshuset Von Scheele, Malmö, Vårauktion, 25 april, 1999.
Inköpt av Jan Torsten Ahlstrand på ovanstående auktion.

Mjellby Konstmuseum, 6 augusti – 8 november 2009.
Norrköpings Konstmuseum, ”Halmstadgruppen – surrealism på svenska”,
24 april – 22 augusti 2010.
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, ”Erik Olson – En sökares drömmar
och visioner”, 15 oktober – 26 februari 2012.

Avbildad på omslaget av "Unge skandinaviske kunstnere nr 2".

Om auktionen
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89