450
1295655

Gösta Adrian-Nilsson

(Sverige, 1884-1965)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 110 - 3 550 EUR
3 270 - 3 740 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Gösta Adrian-Nilsson
(Sverige, 1884-1965)

"Sfäriskt"

Signerad GAN och daterad -54. Blandteknik på pappannå 34 x 49 cm.

Proveniens

Hans Ulrik Carlsson, sedan i arv till Agda & Filip Carlsson.
Vätterbygdens Auktionskammare, Jönköping, 4 december 2016.
Inköpt av Jan Torsten Ahlstrand, Lund på ovanstående auktion.

Konstnär