Kan inte nå servern
458
1295631

Gösta Adrian-Nilsson

(Sverige, 1884-1965)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 440 - 5 320 EUR
4 630 - 5 560 USD
Klubbat pris
380 000 SEK
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Lena Rydén
Stockholm
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Gösta Adrian-Nilsson
(Sverige, 1884-1965)

"Maskiningenjördröm"

Daterad 20/7 1922. Collage, tusch och akvarell på papper, 27,5 x 19 cm. En dikt medföljer konstverket

Proveniens

Maskiningenjör Egon Öslund.
I arv inom familjen (änkan Karin Östlund.)
Auktionshuset von Schéele 17 april 1994.
Inköpt av Jan Torsten Ahlstrand, Lund på ovanstående auktion.

Utställningar

Mjellby Konstgård/Halmstadgruppens Museum, ”Gösta Adrian–Nilsson. GAN. 1914–1932”,
5 maj – 4 augusti 2002, kat nr 58.
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, ”GAN – modernistpionjär och outsider”, 19 februari – 29 maj 2011,
kat nr 110 (under titeln ”HNJ. Maskiningenjörsdröm”).
[Ev. utställd år 2011 på Malmö Konstmuseum, ”GAN – Gösta Adrian–Nilsson”, 19 juni – 4 september 2011].
Norrköpings Konstmuseum, ”GAN – modernistpionjär och outsider”, 24 september 2011 – 8 januari 2012
(under titeln ”HNJ. Maskiningenjörsdröm”).
Galerie Bel’Art, Stockholm, ”GAN. Gösta Adrian–Nilsson. Arbeten på papper”, Galerie Bel’Arts 40–års
jubileum, 2015 (under titeln ”HNJ. Maskiningenjörsdröm”).

Litteratur

Jan Torsten Ahlstrand & Viveka Bosson m. fl. , "GAN. Gösta Adrian-Nilsson. Perioden 1914-1932", 2002, omnämnd sid 59 samt avbildad helsida i färg, sid 58.
Jan Torsten Ahlstrand, ”GAN Gösta Adrian-Nilsson. Arbeten på papper 1915-1924”, katalog producerad till separatutställning nummer 200, Galerie Bel’Arts 40-års jubileum, 1975-2015, avbildad helsida i färg, sid 75.

Övrig information

Gåva till maskiningenjör Egon Östlund på födelsedagen 1922. HNJ står för Halmstad Nässjö Järnvägar där Egon Östlund var anställd.

Konstnär

Gösta Adrian-Nilsson är främst känd som bildkonstnär, en pionjär inom Svensk modernism. Han studerade vid Tekniske Selskabs Skole i Köpenhamn och sedan för Johan Rohde vid Zahrtmanns skole i Köpenhamn. Som avantgardist sökte han ständigt nya intryck. I Berlin hos kretsen kring den radikala tidskriften Der Sturm, genom Kandinsky och Franz Marc. I Paris genom Fernand Legér och konstnärer i hans krets. GAN var en eklekticist i dess positiva bemärkelse. Han tog 1900-talets konststilar och skapade sitt eget uttryck. Symbolism, kubism, futurism, expressionism, konstruktivism och teosofi rymdes i hans mentala palett. Han hade en skarp blick för det manliga och hans måleri vitaliserades gärna av den modern teknologins energi, sprakande erotik och tyranners eko. Ingen svensk modern konstnär uppvisar en sådan säregen stil.

Läs mer