Madeleine Pyk – en samling F769
462
1295570

Carl Magnus

(Sverige, Född 1943)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
570 - 760 EUR
654 - 872 USD
Klubbat pris
4 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Ansvarig specialist modern konst
+46 (0)702 53 14 89
Carl Magnus
(Sverige, Född 1943)

"Ricercare"

Signerad Carl Magnus och daterad 1993 samt numrerad 5/6 undertill. Granit paradiso, 13 x 10 x x 10,3 cm.

Proveniens

Jan Torsten Ahlstrand, Lund

Konstnär

Carl Magnus är en svensk skulptör, grafiker och bildkonstnär född i Getinge, Halmstad. Han var verksam som lärare i skulptur på Valands konsthögskola i Göteborg och professor i måleri på Konsthögskolan i Stockholm. Magnus målade under 1960-talet expressiva och kraftfulla målningar, senare övergick han till att skapa skulpturer och måleri uppbyggda av enkla geometriska och arkitektoniska former med symboler som obelisker, pyramider och trappor.