469
1295588

Bengt Olson

(Sverige, Född 1930)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Bengt Olson
(Sverige, Född 1930)

Utan titel

Signerad Bengt Olson samt a tergo signerad och daterad 1981. Duk 100 x 73 cm.

Proveniens

Jan Torsten Ahlstrand, Lund

Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Bengt Olson", 5 april - 25 maj 2008.

Jan Torsten Ahlstrand, Bengt Olson: nordisk konstnär i Paris, 2008, sid 80, avb sid 78.

Konstnär