48
1306375

René Lalique

(Frankrike, 1860-1945)
René lalique, taklampa "dahlias", frankrike 1920-30-tal.

taklampa "Dahlias", Frankrike 1920-30-tal.

Formgjuten opaliserande glasmassa, signerad R Lalique samt invändigt R LALIQUE, diameter 30,5 cm, skålens höjd 15 cm.

Några små nagg, linjer i glaset, sannolikt märken efter gjutformen, sannolikt senare kedja.

Utropspris:

12 000 - 15 000 SEK

1 188 - 1 485 EUR

Klubbat pris:
22 000 SEK

Félix Marcilhac, "René Lalique 1860-1945 maitre-verrier analyse de l'oeuvre et catalogue raisonné", Les éditions de l'Amateur, Paris, 1994. Se sid 592, katalognummer 2011.

Övrigt

Modellen formgiven år 1921.

Om auktionen
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77