Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
492
1300497

Torsten Jovinge

(Sverige, 1898-1936)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 900 - 4 870 EUR
4 530 - 5 660 USD
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Ansvarig specialist modern konst
+46 (0)702 53 14 89
Torsten Jovinge
(Sverige, 1898-1936)

Vy över Slussen och Södermalm

Signerad Jovinge och daterad -28. Blyerts och akvarell, 42,5 x 39 cm.

Proveniens

Stockholms Auktionsverk, Moderna Kvalitén, 6 - 7 november, 2002, kat nr 529.

För Torsten Jovinge var de kontrasterande färgerna av största vikt när han målade sina puristiska motiv. På 1920-talet vistades Jovinge i Södra Frankrike tillsammans med bl a konstnärerna John Jon-And, Agnes Cleve, Helge Linden och Bo von Zweigbergk. Under en period bildade de en liten skandinavisk koloni som i Cagnes-Sur-Mer logerade på Pension Bellevue. Tillsammans med Helge Linden och Bo von Zweibergk skapade Torsten Jovinge en nordisk puristisk stil.

Eftersom konstnären dog redan vid 38 års ålder blev hans produktion synnerligen liten. Torsten Jovinge befann sig troligen på fel plats vid fel tillfälle, då han for till Sevilla för att måla och hamnade mitt i utbrottet av det spanska inbördeskriget den 18 juli 1936. Han dog den 20 juli och enligt den officiella orsaken hade han begått självmord, en chock för hans nyligen frånskilda hustru Stella och deras två gemensamma flickor, Lena och Marika. På 1980-talet skrev Marika Jovinge en biografi om fadern och fann vid sitt sökande om vad som egentligen hänt honom att han hade blivit mördad. Troligen fann man hans teckningar av upprorsmännen bestickande och radikala och han behandlades som en rebell!