508
1314544

Greta Gerell

(Sverige, 1898-1982)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 340 - 2 810 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Greta Gerell
(Sverige, 1898-1982)

"Från min första ateljé"

Signerad Gerell och daterad 1924. Duk 50,5 x 40,5 cm.

Konstnär

Gretas Gerells mor uppmuntrade tidigt dotterns konstnärliga anlag och redan som 17-åring blev hon antagen som en av de yngsta eleverna någonsin på Konsthögskolan i Stockholm. På 1920-talet studerade hon hos André Lhote i Paris, fick stipendium till Florens i Italien och tillbringade också en tid i München för konststudier. Gerells första separatutställning blev i Gummessons konsthandel i Stockholm 1927. Utställningen blev en stor framgång, rosades av kritikerna och många betydande konstsamlare förvärvade ett konstverk. Gerells tidigaste konstverk karaktäriseras av realistiskt skildrade landskap och djurmotiv påverkade av impressionismen. Under 1920-talet förändrades henns måleri som blev nysakligt med en stillsam utstrålning med drag åt det puristiska. Interiörer, porträtt och stillebenmåleri blir hennes motivkrets som framställs med noggrannhet och emellanåt fascinerande skicklighet. Greta Gerell levde sedan ungdomsåren i enlighet med den antroposofiska läran, vilket enligt henne själv inte direkt påverkade hennes måleri, men följde henne livet ut. 1967 grundades Greta Gerells stiftelse som stödjer antroposofisk verksamhet i Sverige. Konstkritiken Karl Asplund beskrev hennes måleri med orden "en kunnig realism, bäsjälad av en stilla, varm känsla för motivet".