521
1309075

Mark Tobey

(USA, 1890-1976)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 370 - 9 210 USD
Klubbat pris
200 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Mark Tobey
(USA, 1890-1976)

"Dance Macabre"

Färgat bläck och gummi på papper 14,7 x 20,7 cm. Verket är registrerat hos The Mark Tobey Project LLC, Achim Moeller med nummer MT [324-04-21-21]

Tilläggslista

Werner R. Knöll, Basel borttagen från provenienslistan.

Proveniens

Willard Gallery, New York.
Donald Morris Gallery, Detroit, Michigan.
Privat samling, Stockholm.

Musee des arts decoratifs, Palais du Louvre, Pavillon de Marsan, "Retrospective", kat nr 239.

Konstnär

Mark Tobey föddes i Wisconsin i USA 1890, han är en av grundarna till Northwest School i Skagit County Washington som hade sin storhetstid under 1930- och 40-talet. Tobey var konstnär, poet och kompositör. Han konverterade 1918 till Bahá'í (en ursprungligen persisk religion) som inspirerade hans arbete i stor utsträckning. Han reste mycket genom Europa och Asien, och levde senare delen av sitt liv i Basel.

 Dölj
 Visa mer

Important Timepieces 655

29. Rolex, Datejust, "Blue Diamond Vignette Dial", ca 2002.
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK