530
1286447

Valerio Adami

(Italien, Född 1935)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 870 - 11 100 EUR
9 260 - 11 600 USD
Klubbat pris
260 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Valerio Adami
(Italien, Född 1935)

"Come dare i primi soccorsi ann cane"

Signerad Adami och daterad 24.8.71 samt 10.9.71. Duk 81 x 99,5 cm. Medföljande äkthetsintyg utfärdat av Archivio Valerio Adami.

Proveniens

Galerie Maeght, Schweiz.
Fabian Carlsson gallery, inköpt 1972.
Därefter i arv till nuvarande ägare.

Italienske Valerio Adami fick sin konstnärliga grundutbildning i Italien och flyttade sedan mellan Italien, Frankrike, England och USA. Utöver de många flyttarna reste Adami runt hela världen och var bland annat flera gånger i Indien. I Frankrike mötte han på 50-talet Roberto Matta och Wifredo Lam som kom att påverka honom stilmässigt och innehållsmässigt. Detta första mer expressionistiska uttryck kom så småningom att utvecklas till ett måleri som låg nära syntetismen med sina färgfält avdelade av svarta konturer. Hans motiv är dock, till skillnad från andra syntetisters, drastiskt beskurna nästan fragmentariska, och påminner mer om popkonst.
Under 1970-talet började Adami behandla politiska ämnen i sin konst. I målningarna smälte politiken samman med europeisk historia, filosofi och mytologi. Adami har också ett starkt och levande förhållande till litteraturen.