58
1314312

Alessandro Pianon

(Italien, Född 1931)
Alessandro pianon, "pulcino", skulptur, fågel, vistosi, murano, italien, 1960-tal.

"Pulcino", skulptur, fågel, Vistosi, Murano, Italien, 1960-tal.

Grön glasmassa, dekor i blått och rött, ögon i murrine, kopparben, etikettmärkt MADE IN ITALY MURANO, höjd 32 cm.

Halsen med ett mikronagg.

Utropspris:

30 000 - 35 000 SEK

2 970 - 3 465 EUR

Klubbat pris:
26 000 SEK
Om auktionen
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77