Madeleine Pyk – en samling F769
1302243

Simon Gate

(Sverige, 1883-1945)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
570 - 760 EUR
654 - 872 USD
Klubbat pris
6 500 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Simon Gate
(Sverige, 1883-1945)

Skål, Orrefors 1946, modell 372.

Hexagonal med graverad dekor av fyra olika medaljonger med antikiserande figurer samt korslagda svärd, signerad Orrefors. S Gate. 372. KR B.3. Mått 24,5 x 22 cm, height 8,3 cm.

Repor undertill.

Modellen formgiven år 1926.

Formgivare

Simon Gate var en svensk glaskonstnär, målare och formgivare. Efter studier vid Konsthögskolan började han att arbeta vid Orrefors glasbruk. Tillsammans med glaskonstnären Edward Hald bidrog han till glasbrukets första storhetstid. Från 1916 tillverkade Simon Gate det så kallade graal-glaset, som mästarblåsaren Knut Bergqvist vidareutvecklat från överfångsglas. Idag hör graal-glasen från Orrefors till de mest eftertraktade konstglaspjäserna för svenska samlare. Tillsammans med Knut Bergqvist skapade han även de så kallade Slottsglasen, som på senare år fått stor uppmärksamhet. Simon Gate blev också känd för sina gravyrkompositioner på glasen, som dekorerades med bland annat festtåg och dansande kvinnor.