1302243

Simon Gate

(Sverige, 1883-1945)
Simon gate, skål, orrefors 1946, modell 372.

skål, Orrefors 1946, modell 372.

Hexagonal med graverad dekor av fyra olika medaljonger med antikiserande figurer samt korslagda svärd, signerad Orrefors. S Gate. 372. KR B.3. Mått 24,5 x 22 cm, height 8,3 cm.

Repor undertill.

Utropspris:

6 000 - 8 000 SEK

594 - 792 EUR

Klubbat pris:
6 500 SEK
Övrigt

Modellen formgiven år 1926.

Om auktionen
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77