60
1314200

Alessandro Pianon

(Italien, Född 1931)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 090 - 3 530 EUR
3 220 - 3 680 USD
Klubbat pris
46 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Alessandro Pianon
(Italien, Född 1931)

"Pulcino", skulptur, fågel, Vistosi, Murano, Italien, 1960-tal.

Båtformad, ljusblå glasmassa med mörkare ränder, ögon i murrine, ben av koppar, höjd 17,5 cm, längd 21,5 cm, bredd 9,5 cm.

Några tunna repor, smärre invändig beläggning, runt huvudet invändiga tunna fibrer eller små spänningssprickor.

Modellen formgiven år 1962.