600
1310694

César Baldaccini

(Frankrike, 1921-1998)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 110 - 3 550 EUR
3 240 - 3 700 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
César Baldaccini
(Frankrike, 1921-1998)

Compression

Signerad César på canvasen. Hoppressade cigarr-förpackningar 21 x 18 cm, monterad på canvas 27 x 21cm. I plexiglas-låda 35,5 x 28,5 cm.

Proveniens

AH Grafik, Stockholm.
Privat samling, Stockholm.

Konstnär

César Baldaccini, fransk skulptör. Efter utbildning vid olika konstskolor i Marseille och Paris inledde han sin karriär början av 1950-talet genom att svetsa samman metallskrot. Skulpturerna var solida i form av insekter, olika typer av djur och nakna människokroppar. När han en dag hos en skrothandlare såg en hydraulisk press fick han impulsen att utnyttja den i sin konst. I Paris presenterade han 1960 sina sammanpressade bilar väckte han stor sensation. Hans s.k. Compressions var födda och gjorde honom känd över hela världen. Han blev medlem i gruppen Nouveaux Réalistes tillsammans med bl.a .Arman, Yves Klein, Tingueli. Arbetet med ackumulationerna sysselsatte César under hela hans liv och han fann ständigt nya material: plast, polyuretan och smält kristall. César betraktades tidigt som en av Frankrikes främsta skulptörer