614
1312916

Stellan Mörner

(Sverige, 1896-1979)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 400 - 7 190 EUR
5 690 - 7 590 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Stellan Mörner
(Sverige, 1896-1979)

"I vaka i ljusa timmar"

Signerad Mörner. Duk 90 x 100 cm.

Proveniens

Trafikrestaurangen, Halmstad.
Köpt från ovanstående restaurang 1955, därefter i arv till nuvarande ägaren

Köpenhamn, 1934.
Hallands Museum, 2 juli - 27 augusti 1978.

Tidningen Kvällsposten, 2 februari, 1979, avbildad.

"Jag blev varken husar - militären först! militären först! - eller jurist, jag blev något mycket oväntat - en fri konstnär, en fri människa. Jag har haft lyckan med mig."

Stellan Mörner 1970.

Stellan Mörner kommer i kontakt med André Brétons surrealistiska manifest så tidigt som 1924 och blir Halmstadgruppens teoretiska och litterära uttolkare av denna inrikting. Mörner ägnar sig, till skillnad från övriga medlemmar i Halmstadgruppen, endast en kort period åt postkubismen och är redan 1930 en reonodlad surrealist. Mörner deltar i utställningen Kubisme=Surrealisme i Köpenhamn 1935, i en surrealistutställning i London 1936 och i den internationella surrealistutställningen i Paris 1938.

Auktionens verk "Vaka i ljusa timmar" är ett viktigt verk från denna period. När en tidigare ägare hade tänkt sälja målningen 1958 blev han avrådd av Waldemar Lorentzon. "Det är säkert Stellans mest betydelsefulla verk, sa Walle".

Konstnär

Stellan Mörner var en svensk bildkonstnär, scenograf och författare född i Örebro. Mörner studerade vid Konstakademien och Carl Wilhelmssons målarskola i Stockholm och på resor till Italien, Frankrike och England. Han var 1929 med och bildade ”Halmstadgruppen” tillsammans med Axel Olson, Erik Olson,Waldemar Lorentzon, Sven Jonson och Esaias Thorén. Han målade som surrealist först gärna nattliga bilder, oändliga landskap med flygande symboliska tecken. Senare hämtade han motiv från barndomshemmet Esplunda. Anfäderna kastar sina skuggor över interiörerna och minnena dansar i herrgårdens månbelysta alléer. En drömsk blandning a inne och ute, en flykt från verkligheten. Under 40- och 50-talen ägnade sig Mörner åt scenografi, gjorde därefter ett kort besök i det spontanistiska måleriet och återvände i slutet av 60-talet till motiven från surrealismens pionjärtid.