615
1303225

Erik Olson

(Sverige, 1901-1986)
Erik olson, ”carré rouge (röd kvadrat)".

”Carré Rouge (Röd kvadrat)"

Signerad Erik Olson och daterad 1930. Olja på pannå 38 x 46 cm. A tergo med texten: "Carré Rouge', Erik Olson, 14 boulevard Victor Hugo, Saint Germain en Laye. Seine et oise. (France)".

Utropspris:

800 000 - 1 000 000 SEK

79 208 - 99 010 EUR

Klubbat pris:
6 800 000 SEK
Tilläggslista

Katalognumret troligtvis EJ utställt på Art Concret-utställningen som visades på Café Puck under Stockholmsutställningen, 19 augusti - 29 september 1930.

Katalognumret troligtvis EJ avbildat i det interiörfotografi från Art Concret-utställningen som reproducerats i Anders Wahlgren, "Otto G Carlsund", Carlssons förlag 2021, sid 199. Den avbildade målningen torde vara den mindre versionen: "Carré Rogue (Röd kvadrat)", ca 25 x 30 cm, i samlingarna på Hallands Konstmuseum.

Proveniens

Silversmedjen Wiwen Nilsson, Lund.
Därefter i arv inom familjen.

"Cercle et Carré", Paris, 1930.
"Abstraction-Création", Paris, 1931.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Halmstadgruppen 60 år", 7 april - 4 juni 1989, kat nr 301.
(Troligen) Mjällby Konstgård, Halmstad, 16 juli - 17 september 1989.
(Troligen) Amos Andersons Konstmuseum, Helsingfors, 7 oktober - 26 november 1989.
IVAM Centre Julio Gonzalez, Valencia, "Exposicion Paris 1930", 20 september - 2 december 1990, kat nr 192.
Henie Onstad Kunstsenter, Hovikodden, Norge, "Electromagnetic - Modern Art in Northern Europe 1918-1931", 26 september - 15 december, 2013.
Art Museum of Estonia KUMU, Tallinn, Estland, "Electromagnetic - Modern Art in Northern Europe 1918-1931", 23 januari - 18 maj 2014.

(red) Viveka Bosson, "Erik Olson. En sökares vandring", del II, 2001, avbildad i färg sid 26.
Mjellby konstmuseum, "Otto G. Carlsund och konkretfiaskot i Stockholm 1930", 13 juni - 29 augusti 2004, utställningskatalog, avbildad sid. 130.
Prins Eugens Waldemarsudde, "Erik Olson - En sökare drömmar och visioner", 2011, utställningskatalog, avbildad sid 70.
Gladys C. Fabre, Tone Hansen, Gerd Elise Morland, "Electromagnetic - Modern Art in Northern Europe 1918-1931", Henie Onstad Kunstsenter, Hovikodden, Norge, 2013, utställningskatalog, avbildad på helsida sid 280.
Viveca Bosson, "Halmstadgruppen - A force in 20th century Swedish art", 2009, avbildad sid. 47.
Anders Wahlgren, "Otto G Carlsund", Carlssons förlag 2021, avbildad sid 199.

Övrigt

"I april ställer Erik (Olson reds. anm.) och Franciska Clausen ut med Cercle et Carré, en internationell grupp i Paris som ville arbeta med de två geometriska formerna cirkeln och kvadraten. Efter första världskrigets fruktansvärda förödelse sökte man en verklighet av beständiga värden – den fann man i de geometriska formerna. I denna grupp ingick bl. a. Mondrian, Sonia Delaunay, Pevsner, Ozenfant, Sophie Täuber-Arp och Vantongerloo. Erik deltar med tre målningar, bl. a. Fönstret och Röd kvadrat (Carré rouge) som reproduceras i gruppens tidskrift med samma namn. Denna grupp upplöstes snabbt men fortsatte 1931 Abstraction-Création.

Konkretisterna definierade de geometriska formerna som konkreta (en cirkel föreställer bara en cirkel etc.) De abstraherade inte ett stycke verklighet utan ”konkretiserade” en konstnärlig idé”. (Ur utställningskatalogen till ”Erik Olson – en sökares drömmar och visioner”, 2011, sid 69-70.

Auktionens målning ”Carré Rouge” är utförd 1930 och har proveniens silversmeden Wiwen Nilsson som var god vän med Erik Olson och övriga medlemmar i Halmstadgruppen. Sommaren 1930 bodde Erik Olson och hans fru Solveig hos vännen Wiwen i Lund. Där föddes paret Olsons dotter Viveka den 22 juli. Wiwen fick målningen som tack för att Erik och Solvig hade fått bo hos honom under sommaren.

Carré Rouge var även med på den legendariska Art Concret-utställningen som visades på Café Puck på Stockholmsutställningen, 19 augusti – 29 september 1930. Gunnar Asplund, Stockholmsutställningens chefs
arkitekt, engagerade Otto G Carlsund för att arrangera denna utställning till vilken Carlsunda lånade in 107 verk av 31 internationella och svenska konstnärer
som visades på en 23 meter lång vägg på Parkrestaurangens Café Puck, där flera av konstnärerna i gruppen "Art Concret" var representerade.

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern konst
+46 (0)707 78 35 71