630
1309386

Arne Kavli

(Norge, 1878-1970)
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
15 700 - 18 000 EUR
16 600 - 19 000 USD

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Arne Kavli
(Norge, 1878-1970)

"Sommerkledde mennesker på brygge"

Signerad A Kavli. Pappannå 32 x 41 cm.

Proveniens

Bukowskis, Oslo, Kunst-auksjon, 15 mars 1990, kat nr 61.

Arne Kavli fick sin första utbildning i norska Bergen och kom efter en kortare period i Antwerpen till Köpenhamn 1898 och började då att studera för Peder Severin Kröyer. Efter studierna i Köpenhamn vistades Arne Kavli under åren 1900-1914 i Paris där han tog starka intryck av bl a neoimpressionismen. Denna riktning hade inletts av Georges Seurat under 1880-talet och hade sin utgångspunkt i impressionismen. Utmärkande för stilen var att konstnärerna vanligen anlade färgerna i små prickar på duken, vanligen kallat pointillism. Arne Kavlis koloristiska register är stort och penselföringen ofta spontan. Arne Kavli strävade efter att målningarna skulle ge en verkan genom dekorativ och koloristisk enhet. Hans favoritmotiv hämtade han ofta från de omtyckta och folktäta kaféerna kring Oslos paradgata Karl Johan eller från andra populära mötesplatser