635
1295960

Jacques Majorelle

(Frankrike, 1886-1962)
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
35 500 - 44 400 EUR
37 400 - 46 800 USD
Klubbat pris
330 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Jacques Majorelle
(Frankrike, 1886-1962)

Dansöser i Goulimine

Signerad J. Majorelle. Utförd kring 1950. Pannå 48,5 x 48,5 cm. Ett certifikat utfärdat av Amélie Marcilhac, Cabinet Marcilhac, Paris medföljer verket.

Jacques Majorelle var son till den berömda art nouveau-möbeldesignern Louis Majorelle. Han fick sin konstutbildning vid Ecole des Beaux-Arts i Nancy och senare vid Académie Julian i Paris och ställde ut första gången på Salon des Beaux Arts 1908. År 1917 reste han till Marocko och blev kär i färgerna och ljuset i Marrakech varpå han bosatte sig där permanent. År 1923 köpte Majorelle en tomt på fyra hektar vid gränsen till en palmlund och började att anlägga en frodig trädgård. Ursprungligen byggde han ett hus, Villa Bou Saf-Saf, i marockansk stil men 1931 fick arkitekten Paul Sinoir i uppdrag att utforma en kubistisk villa på tomten. 1937 målade han villan i en unik nyans av blått, efter att ha inspirerats av de blå kakel som var vanliga i södra Marocko. Majorelle använde färgen, som nu bär namnet Majorelle Blue, inte bara i hans hus och trädgård utan också i sina målningar. Hans trädgård och hus som såldes till modedesignerna Yves Saint-Laurent and Pierre Bergé på 1980-talet är idag ett välbesökt turistmål i Marrachech.

I sitt konstnärliga skapande antog Majorelle en revolutionerande stil och experimenterade med blandtekniker, exempelvis använde han pulveriserade metallpigment för att ge ytan på sina målningar ett distinkt och reflekterande utseende. Till sina motiv hämtade han inspiration från de lokala marockanska stammarna, deras dräkter och traditioner samt landskapen i Marrakech och runt Atlasbergen vilket är tydligt i det aktuella motivet som är hämtat från exkursioner i området Goulimine och föreställer dansare i traditionella dräkter.