66
1310348

Gunnar G:son Wennerberg

(Sverige, 1863-1914)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
4 800 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Gunnar G:son Wennerberg
(Sverige, 1863-1914)

jardinière, jugend, Gustavsberg, 1905.

Flintgods, reliefdekor av kliviablommor, iriserande glasyr i orangebrunt mot grönt. Signerad Gustafsberg 1905. Höjd 26 cm, diameter 30 cm.

Smärre slitage och glasyrmistor i botten invändigt, smärre glasyrkrackelyr.