66
1310348

Gunnar G:son Wennerberg

(Sverige, 1863-1914)
Gunnar g:son wennerberg, jardinière, jugend, gustavsberg, 1905.

jardinière, jugend, Gustavsberg, 1905.

Flintgods, reliefdekor av kliviablommor, iriserande glasyr i orangebrunt mot grönt. Signerad Gustafsberg 1905. Höjd 26 cm, diameter 30 cm.

Smärre slitage och glasyrmistor i botten invändigt, smärre glasyrkrackelyr.

Utropspris:

6 000 - 8 000 SEK

594 - 792 EUR

Klubbat pris:
4 800 SEK
Om auktionen
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77