690
1311020

Alexis Akrithakis

(Grekland, 1939-1994)
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
22 100 - 26 500 EUR
23 000 - 27 600 USD
Klubbat pris
360 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Alexis Akrithakis
(Grekland, 1939-1994)

Utan titel

Signerad Akrithakis och daterad -70. Även signerad Alexis Akrithakis och daterad 16-17 II 1970, Berlin a tergo. Duk 80 x 45,5 cm.

Proveniens

Inköpt direkt från konstnären 1970, Berlin.
PO Enquists samling.

"I’ve been hooked on painting ever since I was a boy. I knew with absolute certainty that one day I’d become a painter. Other children make up stories with words: I used to make up stories with pictures; a whole lot of pictures following one another on a strip of paper that was sometimes as much as four metres long. But the people I lived with had their own ideas about painting and this stopped them from taking me seriously – though not for the reasons grown-ups usually find themselves unable to take seriously. The result was that none of my childhood pictures have survived”. – Alexis Akrithakis

Alexis Akrithakis var en framstående grekisk konstnär. Hans skapande talar ett omisskännligt språk och hans konst och liv kan uppfattas som oskiljaktiga, en återspegling av varandra. Med en säregen stil avbildade han fantasier i glada, livfulla färger med djärva kontraster. Akrithakis föddes i Aten och verkade där samt i Berlin efter att han år 1968 fick ett stipendium från The DAAD Artists-in-Berlin Program.
Akrithakis var flitigt utställd under sin levnad och efter hans bortgång i en hjärtattack år 1994 visades ett flertal stora retrospektiver på olika museer.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

421. Georg Baselitz, "Geteilter Held (Remix)".
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Budhistorik
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
Aktuellt bud:
22 000 SEK