707
1302940

Erró (Gudmundur Gudmundsson)

(Island, Född 1932)
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 830 - 13 200 EUR
9 210 - 13 800 USD
Klubbat pris
330 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Erró (Gudmundur Gudmundsson)
(Island, Född 1932)

Mao vid Piccadilly Circus

Signerad Erró och daterad 1980 a tergo. Duk 100 x 80 cm.

Fernand Hazan, "Erró 1974-1986 Catalogue Général", jämför kat nr 477 "Mao in Oslo" sid 81.

Erró, pseudonym för Gudmundur Gudmundsson, föddes 1932 i Olafsvik, nordvästra Island. Tio år gammal fascinerades han av konstverken i en katalog från Museum of Modern Art i New York. Sedan dess har måleriet varit hans passion och kall. Som 19-åring började han på konsthögskolan i Reykjavik och fortsatte därefter med konststudier i Oslo. Erró gjorde åtskilliga resor runt om i Europa under 1950-talet och studerade på konstakademien i Florens 1954 och under 1955 antogs han på skolan för bysantinsk mosaik i Ravenna. Det var vid den här tiden han började visa sina bilder, framför allt i Paris där han stationerade sig 1958. Under 1960-talet kom Erró i kontakt med museimannen Pontus Hultén som uppmuntrade honom. Errós stil är egensinnig och han blandar stilar och bildspråk. En del av konstverken från hans ungdomsår bär spår av Roberto Mattas rymdliknande varelser, andra motiv hämtar han från tecknade serier och populärkultur och som i det aktuella katalognumret från politiken.