71
1311193

Wilhelm Kåge

(Sverige, 1889-1960)
Wilhelm kåge, vas, "surrea", gustavsberg 1940-tal.

vas, "Surrea", Gustavsberg 1940-tal.

Flintgods, halv vasform med grenverk på livet, vitglaserad, stämplad GUSTAVSBERG KÅGE och inpressat S, höjd 34,3 cm.

Smärre glasyrkrackelyr och metallmärken.

Utropspris:

12 000 - 15 000 SEK

1 188 - 1 485 EUR

Klubbat pris:
12 000 SEK
Om auktionen
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77