Kan inte nå servern
724
1246025

Peter Dahl

(Sverige, 1934-2019)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 100 - 8 870 EUR
7 480 - 9 360 USD
Klubbat pris
70 000 SEK
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Amanda Wahrgren
Stockholm
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Peter Dahl
(Sverige, 1934-2019)

Skiss ur serien "Vårat rum"

Signerad Peter Dahl och daterad -69. Duk 55 x 65 cm.

Proveniens

Galerie Prisma, Stockholm

Övrig information

Vi är välbekanta med Peter Dahls gröna soffa från sviten "Vårat rum", 1969, "Drömmar i soffhörnet", 1970 och "Kalles dröm", 1971. I dessa samhällskritiska målningar riktas ett angrepp mot det borgerliga samhället: dröm och verklighet blandas så att gränserna kan tyckas oklara. De handlar om hur den lilla människans framtidsdrömmar och integritet kränks av den ekonomiska och politiska makten. Det var ett ambitiöst försök att flytta ut måleriet ur finrummet och anpassa det till marknadens folkliga krav.

Peter Dahl kommenterar själv serien år 1992: "Jag kallade serien "Vårat rum" och ställde ut den på Galerie Prisma II som låg på Sibyllegatan. Det var i januari 1970 och jag presenterade den som ett arbetsutkast tille en målad serie. Utkast, därför att jag drömde om att göra en större och mer genomförd serie med större och bättre bilder, innehållsrik som en TV-serie, som Forsyte-sagan, fast i vår egen miljö under slutet av sextitalet. Jag hade haft bråttom även eftersom jag var rädd för att andra skulle hinna före med en liknande idé. Helst hade jag velat måla serien väggfast i en stor lokal, som en modern Albertus Pictor. Jag insåg ju att bilderna skulle komma att splittras när utställningen lades ner. Jag var ganska desperat. Debatten om konstens mening eller brist på mening hade skakat mig. Oljemåleri kunde ibland kännas ineffektivt en värld som såg ut som den gjorde och där man fick se så mycket i TV. Nya tekniker och medier kändes hotande. Oljemåleri var att framställa saker för hand som andra lät apparater utföra. Tidsödande och bakvänt. Jag borde ha gått in för film eller TV i stället. Men det var så dags nu när man hållit på med måleri i hela sitt långa liv. Jag var ju ganska gammal nu, tyckte jag, trettifem år. [...]". (Ur Folke Edwards, "Peter Dahl", 1996, sid. 69-70.)

Konstnär

Peter Dahl är målare, grafiker, skulptör och författare. Han föddes i Oslo och kom till Stockholm under krigsåren på 1940-talet och bedrev studier vid Academie Libre, 1957. Peter Dahl började studera vid Kungliga Konsthögskolan 1958 fram till 1963 under Lennart Rhode. Han var verksam som lärare vid Gelesborgsskolan under 60- och 70-talet, samt huvudlärare i måleri vid Valand, Göteborg 1971-73 och professor vid Kungliga Konsthögskolan 1975-79. Dahl målar i en expressiv realistisk stil med klara färger, sensuella figurkompositioner med ett kritiskt perspektiv på överklassens lyx och den småborgerliga miljö han själv inte kom ifrån. Med en av Francis Bacon-inspirerad expressionism skildrade han i en svit bilder händelseförloppet i Medelsvenssons dagdrömmar om ”det ljuva livet” i socialgrupp ett. Under årens lopp har Peter Dahl fortsatt med temamåleri. 1981-1984 illustrerade han Fredmans Epistlar i 87 bilder. Han är utåtriktad och skildrar gärna sitt eget liv med stänk av självironi. Det finns en svensk tradition i hans måleri, han tar gärna upp det gamla och förnyar det.På senare tid blev hans stil mjukare och mer sensuell, hans dans och backanalmotiv fick drag av rokoko. Som grafiker har Dahl blivit känd särskilt för sina kongeniala illustrationer till Bellmans ”Fredmans epistlar”. Peter Dahl är en vår tids riktigt stora konstnärer, enormt produktiv och ständigt populär.

Läs mer