75
1302241

Wilhelm Kåge

(Sverige, 1889-1960)
Wilhelm kåge, vas, "farsta", gustavsbergs studio, sannolikt 1950-tal.

vas, "Farsta", Gustavsbergs studio, sannolikt 1950-tal

Stengods, sfärisk med skurna vertikala band, glaserad i gulbruna nyanser, signerad KÅGE otydlig årsbokstav samt FARSTA GUSTAVSBERG och studiohanden. Höjd ca 10 cm.

Smärre bränningssprickor.

Utropspris:

4 000 - 6 000 SEK

396 - 594 EUR

Klubbat pris:
9 000 SEK
Om auktionen
Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 69