Madeleine Pyk – en samling F769
752
1306791

Georges Braque

(Frankrike, 1882-1963)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 600 - 9 500 EUR
8 720 - 10 900 USD
Klubbat pris
155 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Ansvarig specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Georges Braque
(Frankrike, 1882-1963)

"L'oiseau et son ombre III"

Etsning med akvatint, 1961. Signerad och numrerad 73/75. Utgiven av Maeght, Paris. Plåtstorlek 33,5 x 58,8 cm, bladstorlek 52,6 x 75 cm (Rives).

Vallier 158.

Konstnär

Georges Braque var en fransk bildkonstnär, skulptör och räknas till en av de mest framstående modernisterna. Han studerade vid École des Beaux-Arts i Le Havre. I början av karriären målade han impressionistiskt och var en tid ansluten till fauvisterna tillsammans med bland andra Henri Matisse, Emile-Othon Friesz och André Derain. År 1908 började Braque intressera sig för geometriska former och perspektiv och inledde ett nära samarbete med Pablo Picasso. De utvecklade en kubistisk stil i monokroma färger och mångfacetterade, komplexa mönster. Hans motivkrets kretsade främst kring stilleben och musikinstrument. Efter första världskriget, i vilket Braque deltog och blev svårt skadad, målade han främst arkaiska stilleben.