761
1291114

Lucio Fontana

(Italien, 1899-1968)
Lucio fontana, "l'épée dans l'eau" ur "dix eaux-fortes" (alain jouffroy).

"L'Épée dans l'eau" ur "Dix eaux-fortes" (Alain Jouffroy)

Etsning med färgakvatint och stansat hål, signerad och numrerad 36/75, 1962, ur serien: "Anthologie Internationale de la Gravure Contemporaine: Les Contemporaines). Utgiven av Galleria Schwarz, Plåtstorlek 14,7x 11,4 cm, bladstorlek 24,8 x 20,5 cm.

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

1 980 - 2 475 EUR

Klubbat pris:
30 000 SEK

Ruhé & Rigo, E-12.

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist Grafik
+46 (0)739 40 08 27