762
1314268

David Hockney

(Storbritannien, Född 1937)
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
13 300 - 15 500 EUR
14 000 - 16 400 USD
Klubbat pris
390 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
David Hockney
(Storbritannien, Född 1937)

"Pool Made with Paper and Blue Ink for Book"

Färglitografi, 1980, signerad David Hockney med blyerts och numrerad 761/1000. Utgiven av Tyler Graphics Ltd., Mount Kisco, New York, med deras blindstämpel. Bladstorlek 26,5 x 22,5 cm.

Tilläggslista

Notera att den tillhörande boken ej är inkluderad i försäljningen.

MCA Tokyo 234.

Konstnär

Hockney, David f. 1937, brittisk målare, grafiker och fotograf, som bor och verkar i Kalifornien. Utbildad vid Royal college of Art i London. Hans verk är mestadels personliga och självbiografiska, av vilka målningarna av swimmingpooler i Los Angeles är bland hans mest kända verk. Han blev förknippad med popkonsten, men hans tidiga verk uppvisar också expressionistiska element inte olika Francis Bacons verk. Som grafiker arbetade han främst med litografi och hans första stora projekt var en serie med 16 etsningar, där han där han självbiografiskt avbildar Hogarths Rake’s Progress. Som fotograf arbetade han främst med fotocollage under åren 1970-1986.