787
1303520

Pablo Picasso

(Spanien, 1881-1973)
Pablo picasso, "l'espagnole".
Pablo picasso, "l'espagnole".
Pablo picasso, "l'espagnole".
Pablo picasso, "l'espagnole".

"L'espagnole"

Färglinoleumsnitt, 1962, signerad med blyerts och numrerad 14/50. Utgiven av Galerie Lousie Leiris, Paris. Bladstorlek 62 x 44 cm, bildyta 35 x 27 cm (Arches).

Utropspris:

150 000 - 175 000 SEK

14 851 - 17 327 EUR

Klubbat pris:
210 000 SEK
Proveniens

Bloch 1095.

Om auktionen
Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist Grafik
+46 (0)739 40 08 27