79
1308516

Wilhelm Kåge

(Sverige, 1889-1960)
Wilhelm kåge, vas, "farsta", gustavsbergs studio 1956.

vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1956.

Turkos, delvis kammad, glasyr i olika nyanser, signerad KÅGE FARSTA med studiohanden samt Å och pappersetikett. Höjd 35 cm.

Obetydlig glasyrnagg undertill.

Utropspris:

15 000 - 20 000 SEK

1 485 - 1 980 EUR

Klubbat pris:
19 000 SEK
Om auktionen
Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 69