90
1307808

Anders Bruno Liljefors

(Sverige, 1923-1970)
Anders bruno liljefors, vaser, 2 st, stengods, gustavsbergs studio, ca 1949-50.

vaser, 2 st, stengods, Gustavsbergs studio, ca 1949-50.

Sgrafitto dekor, en med figurer, den andra med ovaler, båda signerade. Höjd 10 cm and 10,5 cm.
Medföljer bok;
Gösta Arvidsson, "Keramikens revoltionär Anders Bruno Liljefors", Carlsson förlag, 2011

Den ena med repor.

Utropspris:

6 000 - 8 000 SEK

594 - 792 EUR

Klubbat pris:
9 000 SEK
Tilläggslista

Den gula med glasyrsprickor/ the yellow with glaze cracks.

Om auktionen
Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 69