96
1307537

Stig Lindberg

(Sverige, 1916-1982)
Stig lindberg, väggplakett, gustavsbergs studio, 1950-tal, ed. 22/40.

väggplakett, Gustavsbergs studio, 1950-tal, ed. 22/40.

Fajans, målad dekor av byggnader samt luftballong. Signerad Stig L, baksidan märkt: "Denna platta, komponerad och signerad av Stig Lindberg, är i denna färgställning framställd i högst 40 ex, varav detta är nr 22, 12 B, II GUSTAVSBERG" samt signerad med studiohanden och målarsignatur, mått 25,2 x 34 cm.

Utropspris:

6 000 - 8 000 SEK

594 - 792 EUR

Klubbat pris:
7 500 SEK
Om auktionen
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77