99
1313673

Lisa Larson

(Sverige, Född 1931)
Lisa larson, skulptur, gustavsbergs studio 1960-tal, unik.

skulptur, Gustavsbergs studio 1960-tal, unik.

Chamotterat stengods, delvis glaserad med dekor i blått, grått och guld, signerad med studiohanden Lisa Larson Gustavsberg och stämpelmärkt. Höjd 55 cm.

En applikation med lagning, två andra applikationer limmade vid fäste.

Utropspris:

12 000 - 15 000 SEK

1 188 - 1 485 EUR

Klubbat pris:
18 000 SEK
Om auktionen
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77